ARS POETIKA

Czapáry Veronika

író, költő, üvegműves, képzőművész és macskamentő

1975. december 9-én születettem Győrben. A Pécsi Tudományegyetemen végeztem MA magyar szakos bölcsészként. Első kötetem, az Anya kacag 2012-ben jelent meg a Jelenkor Kiadónál. Majd rá egy évre a Megszámolt babák a Scolar Kiadónál. A könyvírással egyidőben az üvegművesség kezdett el érdekelni, előszőr ékszereket, majd lakberendezési tárgyakat terveztem üvegből.
 2020-ban létrehoztam a Czapáry Macskaház Alapítványt, speciális betegséggel rendelkező macskákat mentek (FeLV+, FIV+). A cicák iránti rajongásom miatt tanultam meg rajzolni, majd festeni, a légies, kecses formájukat meg akartam örökíteni az örökkévalóságnak. 

Jelenleg Tegyi Tímea szerkesztővel a harmadik regényemen dolgozom, amely a macskamentésről szól.

Írói pályám:

Az írás mellett évekig irodalomszervezéssel foglalkoztam (Godot Irodalmi Estek). Majd irodalomtudománnyal is, kutatási területem a pszichoanalitikus feminista irodalomtudomány volt, írtam esszéket, tanulmányokat a témában. Jelenleg Budakalászon élek.

2004 óta publikálok irodalmi folyóiratokban és weboldalakon. A JAK, a FISZ, az Imago Egyesület és a Szépírók Társaságának tagja vagyok/voltam.

Első kötetem, az Anya kacag 2012-ben jelent meg a Jelenkor Kiadónál. Majd rá egy évre a Megszámolt babák a Scolar Kiadónál. Mindkét könyvemről neves irodalmi lapok, napilapok írtak, meghívtak rádió és tévéműsorokba. Ennek LISTÁJA ITT TALÁLHATÓ. 

Layout 1 copy 2

 Gyermekkoromban sokat énekeltem és kitalált történeteket mesélgettem a babáimnak. Állandóan olvastam és mindig is író és képzőművész akartam lenni, mert a színek világa is nagyon megérintett. Verseket kamaszkoromban kezdtem el írni, úgy éreztem az íráson kívül nem ért meg senki. 

Egyetemista koromban prózaverseket írtam, majd novellákat, és kisregényeket. Egy millió karaktert beütöttem a gépembe, míg meg mertem mutatni másnak. 2004-ben publikálta először a Sivatag című verset a Prae Folyóirat.  Nagyon szeretem ezt a versemet, és ne haragudj, hogy itt most megosztom Veled, de a később lírai betétek az Anya kacag-ban és a Megszámolt babák prózaversei is ebből a világból alakultak ki. 

SIVATAG

Ezek a kis sivatagok, avítt időben, a szárazság.
Egymásután. Minek is kiabáltok.
A korallok felszedik a vásznuk, és elvánszorognak.

Így alakult.

Folytatódik. Hamu alatt a por.
Elmehetnél végre innen.
Megmondtad nekik világosan, hol a határ,
milyenek,
pont mikor itt vannak.

Várunk még egy évet.
Amikor péppé mos a tenger.

Meggondolandó.
Üvegben laknak. A mozdonyok már kövek.

Sűrű boróka, mikor megmondtam.
Így alakult. Folytatódik.
Hamu alatt a por.

Kisnövésű de széles angyal elkiabálta magát a sávon.
Elmehetnél végre innen. Ja a hang.
Még egy kicsi kell ahhoz.

Megmondtad nekik világosan, hol a határ.
Pont mikor itt vannak.
A mozdonyok már kövek.

Péppé mos a tenger.

Az Anya kacag-ból rövidfilmet forgattak a PRAE.COM pályázatába, több száz jelölt könyb közül választották ki.

Majd Londonban éltem pár évet, és utána folyamatosan publikáltam 2006-tól:  Prae, Élet és Irodalom, Irodalmi Szemle, Alföld, Lettre Internationale, Új Forrás, Bárka, Kalligram, Győri Műhely, 2000, Pro Philosophia Évkönyv, Látó stb. novellákat, verseket, regényrészleteket és esszéket. Írtam könyv és színházkritikákat is irodalmi weboldalakra, majd az Irodalmi Centrifuga munkatársa voltam 2008-tól 2011-ig. 

Balassi Intézet beválasztotta a Megszámolt babák-at 2013-ban a külföldi terjesztésre szánt nyolc könyv közé. A berlini Tageszeit napilap interjút készített velem és és a is angolul egy regényrészletét. (Doll Count)

2008-tól kezdtem el szervezni a Godot Irodalmi Esteket a Sirályban, Gödörben, Tűzraktérben, Fogasházban, majd a Moha Caféban. Több mint nyolcvan irodalmi est szervezése áll a hátam mögött. 2008-2010-ig a performanszok világa felé fordult, Ladik Katalinnal, valamint Buday Eniikővel is készítettünk közösen performanszt.

ÜVEGMŰVESSÉG:

Először „Üvegsztorinak” neveztem amit csinálok, mert úgy éreztem két világ között vagyok. Minden üvegékszer kollekcióhoz írtam egy verset, és úgy egyben adtam oda a vásárlóknak. Rendszeresen jártam vásárokba. 

A Wamp egyik karácsonyi vásáráról beválasztottak a TV2 Ötletgazdag című műsorába, köszönöm a felkérést, itt még főleg azért csináltam, hogy legyen időm írni, de ez nem jött be. 

Majd 2016-tól kezdve az érdeklődésem fokozottan fordult az üveg felé attól függetlenül, hogy gyerekkoromban képzőművész akartam lenni. Nagyon tetszett az üvegben, hogy világít, fényes, áttetsző is lehet az anyaga és hogy átereszti a fényt, egy színes üveg ablakon keresztül teljesen máshogyan látjuk a világot. Ólmozott üvegezni Hefter László, Ferenczy díjas győri üvegművésztől tanultam, aki mindig is támogatott. 

Majd üvegékszereket kezdtem el készíteni az üvegolvasztó kemencémben, később pedig üvegórákat, tükröket, lámpákat és üvegképeket fusing és Tiffany technikával is. 

ARS POETICA FESTÉSZET:

Mivel gyermekkorom óta szenvedélyesen szeretek rajzolni és festeni, csak egyszerűen a családom ezt nem tolerálta és nem volt lehetőségem rajzórákra járni, így de képzőművészeti érdeklődésem is az üvegművességben éltem ki, míg végre eljutottam ahhoz a vizuális és összművészeti önkifejezéshez, ami ma meghatároz.

Kezdetekben családom nem támogatta, de a bölcsészkar elvégzése és a két regényem megjelentése utána már igen, mivel az írás mellett igényem volt arra, hogy ne csak verbálisan fejezzem ki magamat, és az üveg nonfiguratív megoldásai után rajzban is ki tudjam fejezni gondolataim. Először macskákat kezdtem el rajzolni, de hamar rájöttem, hogy nem tudok és ez is egy szakma, így  beíratkoztam rengeteg rajtanfolyamra, a következőkre, ezeket az üvegműves szak mellett párhuzamosan végeztem: 

TANULMÁNYAIM:

2024 – mostanáig – Breszkovics Bernadett festőművész magánórák – festészet
2023 – 2024 – Manzart Rajziskola – tanulmányrajz, festészet
2024 – Budai Rajziskola – Képgrafika – Lelkes. A. Gergely 
2024 – Corvin Meseillusztráció akvarellel – Márai Mariann 
2023 – Képregény kurzus – Icsa Vivien 
2023 – Corvin Digitális Illusztráció – Bogó Krisztina 
2020 – 2024 Jaschik Művészeti Szakgimnázium, Üvegműves Iparművész szakirány – S’őke Barbara 
2022-2023 – Corvin Rajziskola – Rajz, Szobrászat – Sipos Barbara, Király Fanni
2023 – kezdő és haladó akvarell workshop – Sebők Orsi (Imelda Green)
2023 – Budai Rajziskola – Képgrafika – Lelkes A. Gergely
2023 – Corvin Rajziskola – Akvarell Festészeti Szabadiskola – Győrffy László
2023 – KO seven Művészeti Stúdió – Alkalmazott Plasztika Szabadiskola – Király Fanni
2023 – PreMOME – Intenzív Rajz kurzus – Füzes Gergely
2023 – Budai Rajziskola – Plasztika, Portré Mintázás – Egri Zoltán
2023 – PreMOME – Intenzív Tárgyalkotás szakirányú kurzus – Szalay Csenge
2022 – 2023 – PreMOME – Tárgyalkotás, Kerámiatervezés előkészítő kurzus – Szalay Csenge
2022 – Corvin Rajziskola – Állati Grafikák kurzus – Hordós Boldizsár
2017- 2019 – Hagyományos Ólomüvegezés, és Fusing technika kurzus, Hefter László, Győr
2014 -2016 – Tiffany lámpa és ólmozottüveg készítő kurzus, Németh Sándor, Budapest
2013 – Megszámolt babák, Scolar Kiadó (regény) 
2012 – Anya kacag, Jelenkor Kiadó (regény)
2006-2012 – Pécsi Tudományegyetem, MA, magyar szak (bölcsész), Pécs
1994-1998 – Pápai Református Kollégium Gimnáziuma, érettségi 

Talán ezt kissé túltoltam, de látható, hogy az összes megtakarított pénzem ebbe fektettem, mert nagynon szeretnék ebben fejlődni. 

A képgrafika, akvarell festészet, akril festészet kurzusok után a festészetben találtam meg az üvegezésen és íráson kívül a másik utamat. Hálás vagyok azért, hogy nemcsak az irodalmon, de a festészeten keresztül is ki tudok fejezni egyetemes érzelmeket.

Irodalmi, üvegműves és képzőművészeti tevékenységem a műfaji különbségek ellenére egy tőről fakadnak: egyetemes érzelmeket fejezek ki, melyek személyes megélésekből indulnak, de sematizált megjelenítésben egy hétköznapi szituációt idéznek fel.

 A fő témám a macskák, nemcsak azért, mert macskamentő vagyok, hanem mert formailag  az egyik legtökéletesebb lénynek látom őket. Mind ruganyosságuk, kecsességük, veszélyességük és félvad természetük lenyűgöz. Mindig tudnak nekem újat mondani és mutatni, mindennap, a téma számomra kimeríthetetlen.

SOROZATOKBAN GONDOLKODOM.

NÉZD MEG LEGUTÓBBI PORTFOLÓIMAT!

ÜVEGMŰVES SZAK (2020-2024)
ÜVEGMŰVES VIZSGAMUNKA (2023-2024)

GRAFIKA (2024)

MŰVÉSZI PRINTEK: Az eredeti alkotások elérhető alternatívája

A művészi print egy olyan magas minőségű nyomtatott műalkotás, amely az eredeti festmény vagy grafika hű reprodukcióját nyújtja, megőrizve annak részleteit, színvilágát és textúráját. A művészi print nem csupán egy másolat, hanem a művész által ellenőrzött és hitelesített reprodukció, amely lehet egyedi vagy limitált példányszámú kiadásban elérhető. Az ilyen nyomatok lehetővé teszik, hogy egy alkotás szélesebb közönséghez eljusson anélkül, hogy az eredeti mű károsodásának kockázata fennállna. Szerezd meg, amíg elérhető!

AZ „EZÜST EMLÉKEZET” CÍMŰ VERS

Bevon minket, / akár az ezüstemlékezet, / az idő,mint egy tánc, / emlékezünk az emlékezetre, / más volt a hajad, a fogad, a szád / a távolság után, / sokkal szebbek most, / lehetnénk egyre szebbek, / láttam, / amikor eltávolodott az idő. LLLL

MACSKAFESTÉSZET

Teljesen egyedi alkotásként szívesen megfestem a cicád akvarell, vagy akril képnek, ha érdekel ez a lehetőség, írj az akinoreweronika@gmail.com-ra.

„FINAL SHOW” MONOTÍPIA MACSKASZILUETT SOROZAT

A monotípia egy olyan sokszorosító grafikai eljárás, amelynek különlegessége, hogy minden nyomat egyedi, és nem lehet pontosan ugyanazt az alkotást újra elkészíteni. A macskák mozgás közben sokszor árnyékként suhannak el, mintha a tér és idő határán léteznének. A macskák sziluettjei hasonlóan működnek vizuális jelként: árnyékszerű formájuk titokzatosságot sugall, gyakran egy másik történetre is utalhat.